ASHAB-I BEDİR VE FAZİLETİ

2008-02-23 15:47:00
ASHAB-I BEDİR VE FAZİLETİ
bismillah.elhamdülillah.bu mübarek ay da bir ilk,bir zafer yaşamıştır islamiyet.bedir harbi olmuştur ayın 17.günü. o zaman 313 sahabi bir zafer kazanmıştır. allahın izniyle.bazı kafirler gebertilmiştir o gün,allah zafer vermiştir islama hani varya "inna fetehna leke fethan kariba"ayetinin olduğu fetih suresi ,müjdelemiştir ümmeti.allah buyuruyor du ki;"peygamberin gördüğü rüyayı allah doğruluyor.yakında allahın izniyle mescid-i harama güvenlik içinde başlarınızı kazıtarak,kırkarak korkusuzca gireceksiniz..."

bedir harbi kazanıldı demiştim.islamın ilk zaferi,ümmetin ilk sevinci ve gelecek harplerin bir alıştırması,bir hazırlığıydı.bu savaşa meleklerin de katıldığ kur'an'ı kerim de bildirilmiştir ve bedir savaşına katılanların cennetlik oldukları bildirilmiştir peygamber .meleklerin de bu savaşa katılması sahabe için ayrıca bir fazilet sebebidir..

bu zatların ismini okuyarak yapılan duanın red olunmayacağı bildirilmiş olup ehli kemal bazı zevatın beyanına nazaran evliyaullahtan pek çoğu velilik makamına bedir ehlinin mübarek isimlerini okumaya devam etmekle nail olmuşlardır.

ayrıca birçok hastalığa tutulan kimsenin bedir ehlinin mübarek ismini zikrederek bu vesile ile şifa talep edip lütfu ilahiye mazhar olarak hastalıklardan kurtuldukları rivayet edilmiştir.

kim ashab-ı bedir'in ruhaniyeti ve feyizlerinden yararlanmak için onların isimlerini okursa ,her türlü kötülük ve sıkıntılardan allahın izniyle kurtulur.

bu isimlerin okunması kişiyi yangından ,hırsızlıktan, düşmanların şerrinden allahın izniyle korur.gemiye binen okusa batmaktann korunur.bu isimleri okumadan evvel güzel bir abdes alıp,1 fatiha ,3ihlas okuyup ruhlarına bağışlayıp isimlerini okursak daha tesirli olur.

bazıları dediler ki" duadan önce bedir ashabının isimlerinin okunmasının duanın suratle kabulüne vesile olduğunu söylemişlerdir."bu mübarek isimlerin okunuşu sırasında her birinin adından sonra "radıyallahu anh" demek lazımdır.

bedir savaşına katılanlardan 94 ü muhacir,geri kalanı da ensardır.şehitlik rütbesine 14 sahabe ermiştir.

allahım; bizleri onların şefaatlarına nail eyle, ruhaniyetlerini üzerimizden eksik kılma,bizleri cennette onlarla beraber komşu kıl.amin

ramazan-şerif ayının 17. günü böyle bir zaferin günü. bedir'in günü,islamın ilk sevinç günü.tabi ki benim bu duayı yazmaya takatım ve gücüm yetmez,sizler onu piyasada araştırıp bulmalısınız.ben sizlere faziletlerini aktarmaya çalıştım,inşaallah sizler de bu duayı okursunuz.beni de duanıza katın işaallah. ayrıca aklıma gelmişken,geçen makalelerin birinde 22 defa muhammed lafzını yatmadan evvel zikredin demiş ve faziletini söylememiştim.şimdi bunun faziletini açıklama zamanı gelmiştir.

arif-i billah seyyidi şeyh muhammed el bekri (r.a)éhizbün nevevi" ye yaptığı şerhinin sonunda
ismi keriminin fevaidini zikrederken derki;
kim her gece 22 defa bu ismi şerifi okursa peygamber rüyasında çok görür inşaallah.
yatarken abdestli olarak zikir ve dua üzere yatmaya gücümüz yettiğince devam edelim.inşaallah velhamdülillahi rabbil alemin

27 eylül2007
15 ramazan 1428
perşembe

11307
0
0
Yorum Yaz